Oferta

Nadrzędnym celem placówki jest podmiotowe traktowanie każdego mieszkańca z uwzględnieniem jego indywidualności, potrzeb, i możliwości psychofizycznych. Istotą działań personelu jest świadczenie naszym podopiecznym wszechstronnej pomocy, opieki, i wsparcia w taki sposób, aby każdy z nich czuł się bezpieczny, potrzebny i mógł rozwijać swoje zainteresowania. Na takim gruncie budujemy nasze codzienne życie, które wspiera funkcjonujący Samorząd Mieszkańców i Społeczność Terapeutyczna.

Dom wraz z otoczeniem posiada część ogrodową i wypoczynkowo-rekreacyjną, bogatą w zieleń pozbawioną  barier architektonicznych. Do dyspozycji mieszkańców jest 26 pokoi mieszkalnych, jedno-, dwu-, i trzy-osobowych przytulnie urządzonych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa, indywidualnych gustów i upodobań mieszkańców.

Każdy pokój wyposażony jest w system przyzywowo-alarmowy oraz alarmowo-przeciwpożarowy. Dom posiada własną pralnię i kuchnię z jadalnią. Zapewniamy całodzienne wyżywienie z uwzględnieniem diet i dodatkowych posiłków (drugie śniadanie, podwieczorek) wskazanych przez lekarza i dietetyczkę. Mieszkańcy mają zapewnioną usługę fryzjerską oraz krawiecką.Nasza placówka dysponuje również pokojem gościnnym, gabinetem pomocy doraźnej, salą do rehabilitacji medycznej, pracowniami terapii zajęciowej, kuchenką pomocniczą – terapeutyczną. Dla wielu mieszkańców ważną sprawą są potrzeby mające wymiar duchowy, dlatego szczególnego znaczenia nabiera możliwość zaspokojenia potrzeb religijnych. Dom zatrudnia kapelana-w każdą sobotę i święta mieszkańcy mają możliwość wspólnej modlitwy i przeżywania liturgii w domowej kaplicy pod wezwaniem św. Brata Alberta. Działa również mała wspólnota różańcowa.

Dążeniem całego personelu jest rozwijanie w jak najszerszym zakresie różnych form terapii, aktywizacji oraz działalności kulturalno-oświatowej. Nasi podopieczni mają możliwość realizacji swoich zainteresowań, uczestnicząc w zajęciach manualnych, rozgrywkach sportowych, zajęciach  plastycznych i  muzycznych. W ramach tych zajęć od kilku lat działa kabarecik ,,Depeesik”, który swój dorobek artystyczny prezentuje na festiwalach i przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych, natomiast prace wykonywane w ramach terapii zajęciowej prezentowane są na wernisażach, wystawach plenerowych i okolicznościowych. Dużo przyjemności  i satysfakcji, sprawia naszym podopiecznym udział w wycieczkach, zabawach, balach, piknikach i innych imprezach okolicznościowych. Ważnym atutem Domu jest profesjonalna baza rehabilitacyjna, gdzie odbywają się ćwiczenia ogólno kondycyjne, usprawniające i ogólnorozwojowe w UGUL-u oraz na przyrządach typu bieżnia, stepper, rower stacjonarny, wioślarz treningowy. Wykonywane są także zabiegi typu magnetoterapia, kąpiele perełkowe, masaż manualny. Podopieczni Domu korzystają z organizowanego co roku turnusu rehabilitacyjnego w różnych miejscowościach głównie nadmorskich, a także biorą udział w spartakiadach osób niepełnosprawnych.

Inne proponowane formy zajęć i czasu spędzania czasu wolnego to: ergoterapia, biblioterapia, werandowanie, spacery grupowe i indywidualne, spotkania towarzyskie w kawiarence, wspólne grillowanie na łonie natury, gra w siatkówkę, wyjazdy nad jezioro i basen.

Wykwalifikowany personel świadczy kompleksowe usługi w zakresie opieki, pielęgnacji, rehabilitacji medycznej, społecznej, terapii, i pracy socjalnej. Zapewniamy także wsparcie psychologiczne.  Mieszkańcy mają możliwość bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych depozytowych i podręcznych, a także środków wartościowych.

Dodaj komentarz